Sıcak Asfalt Ne Anlama Gelir
Ankara soğuk asfalt,  Blog,  Soğuk asfalt

Sıcak Asfalt Ne Anlama Gelir?

Sıcak asfalt ne anlama gelir? Sıcak asfalt ve soğuk asfalt, asfalt yollar ile ilgilenen kişiler tarafından en çok merak edilen konudur. Soğuk ve sıcak asfalt arasındaki temel fark sadece sıcaklığında değil, aynı zamanda kullanılan asfalt bağlayıcısındadır. İki karışım mineral agregalardan, yani çakıl, taş tozu, dolgu ve asfalt bağlayıcıdan oluşur.

Sıcak işlenmiş bitümlü betonda CAP olarak bilinen bağlayıcı, yani petrol asfalt çimentosu kullanılır. Bu bağlayıcı, bileşimini diğer mineral agregalarla birleştirme için ısıtılması gereken oda sıcaklığında yarı katı bir malzemedir.

Sıcak işlenen bitümlü betonda en yaygın olarak kullanılan agregalar; sıcakta işlenmiş betonla karıştırıldığında karışıma stabilite ve mekanik mukavemet verme işlevine sahip; olan kırmataş ve taş tozudur.

Sıcak Asfaltın Özellikleri

Sıcak asfalt ne anlama gelir? Sıcakta işlenen bitümlü betonun sınıflandırılması için, içinde bulunan agregaların granülometrik eğrisi dikkate alınmakta. Böylece daha yoğun, süreksiz, üniform veya açık granülasyonlar arasında değişebilmekte. Bu sayede soğuk ve sıcak asfalt arasındaki ilk farklar ortaya çıkar. Çünkü soğuk işlenen bitümlü betonda asfalt bağlayıcı suda emülsifiye edilmekte. Böylece katyonik bir asfalt emülsiyonu olur ve diğer madencilere daha verimli bir şekilde eklenmesi mümkün olur.

Soğuk işlenen bitümlü betonda, soğuk ve sıcak asfalt arasındaki farkı gösteren karışım; asfalt bileşiminin esnekliğini, sızdırmazlığını, aglütinasyonunu ve dayanıklılığını artırma işlevine sahiptir. Asfalt bağlayıcı erken oksitlendiğinde bileşimini değiştirir ve sıcak bitümlü betonun kullanım ömrünü azaltır.

Soğuk ve sıcak asfalt arasındaki farkları gösteren; soğuk işlenen bitümlü beton üretiminde kullanılan bağlayıcı CAP değil, asfalt emülsiyonudur. CAP’ın sulu fazda dispersiyonu, yüzey aktif maddelerle stabilize edilen ve nemli agregalarla karışımda kullanılmasına izin vermekte.

En Kaliteli Sıcak Asfalt Hizmetleri

 

Agregaların bağlayıcı ile yapıştırılmasının gerçekleşmesi için malzemeleri yüksek sıcaklıkta kurutmaya ihtiyaç vardır. Bazı durumlarda agrega malzemesinin menşeine bağlı olarak yapışma olması için CAP karışımına kireç ilavesi gerekir. Bu noktada profesyonel ve kaliteli ve şekilde asfalt hizmeti veren firmamızı tercih ederek bu konuda profesyonel bir destek alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bizimle iletişime geçmek olacaktır. Hadi, en kaliteli hizmetler için harekete geçin.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir