Mastik Asfalt Nedir
Ankara soğuk asfalt,  Blog,  Soğuk asfalt

Mastik Asfalt Nedir

Mastik asfalt nedir? Önemli asfalt çeşitlerinden bir tanesi olan mastik asfalt ile ilgili merak edilen birçok detay vardır. Söz konusu detaylardan genel olarak aşağıdaki gibi bahsedebiliriz.

Mastik Asfaltın Özellikleri

Mastik asfalt çeşitlerinin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Asit ve kostiklere dayanıklı Mastik

Asfalt, olağan bileşiminde kostiklere dayanıklıdır. (Mastik asfalt, karşılaşılan çoğu aside dayanıklı hale getirilebilir.

Korozyona Dayanıklı Mastik

Ayrıca asfalt yol tuzuna kesinlikle duyarsızdır. Motorlu taşıtlardan çıkan yağın yollara ve park alanlarına etkisi zararsızdır. Yağa kalıcı olarak maruz kalması durumunda yüzey, solventlere ve grese dayanıklı boyalar veya kaplamalar ile korunabilir.

Yanmaz

Mastik asfalt yanmaz. En az %90 kayadan oluşur ve bu nedenle düşük oranda yanıcı bileşen içeren yapı malzemelerinden biridir. Yangın testleri, mastik asfaltın B1 yangın grubunda sınıflandırılacağını göstermiştir.

Elektriksel Olarak Yalıtkan

Mastik asfalt, iyi elektriksel yalıtım özelliklerine sahiptir. Bu nedenle özellikle elektrik odalarında, laboratuvarlarda vb. kullanım için uygundur. Mastik asfaltın iletken olması gerektiğinde bu, grafit tozu ilave edilerek mümkündür.

Tozsuz ve Bakımı Kolay

Mastik asfalt zeminler tozsuzdur. Yüksek aşınma direnci sayesinde mastik asfalt kendi tozunu üretmez. Gözeneksiz yüzey, yabancı maddelerin çökmesini önler ve temizliği kolaylaştırır. Herhangi bir özel bakım gerektirmez. Kuru veya su ile temizlenebilmekte.

Dayanıklı Mastik

Ancak asfalt dayanıklıdır. Çünkü yapısal değişiklik ve mekanik hasar durumunda onarımlar sorunsuz ve homojen bir şekilde yapılabilmekte.

Yaşlanmaya Dayanıklı Mastik

  • Asfalt eskimeye dayanıklıdır.
  • Bitümde uçucu hale gelen düşük kaynama noktalı yağlar yoktur.
  • Bağlayıcı ve mastik asfaltın özellikleri pratikte değişmez.
  • İnşaat Süresinden Tasarruf Sağlar Mastik
  • Ayrıca asfaltın kuruması gerekmez.
  • Soğuduktan sonra nihai mukavemetine ulaşır ve üç saat sonra üzerinde yürünebilmekte ve üzeri kapatılabilmekte.
  • Kaplanabilmekte
  • Mastik asfalt, tüm üst kaplamalar için uygundur.
  • Kaplama ile her renk mümkündür.
  • Gürültü Azaltıcı

Mastik asfalt nedir ? Mastik asfalt gürültü azaltıcıdır. Düşük boylamasına ses iletkenliği kısa bir mesafe boyunca ses darbelerini azaltır. Kauçuk çubuk benzeri davranışı ayak sesinin iletilmesini önler ve oda ses radyasyonunu önemli ölçüde azaltır.

Profesyonel Asfalt Yol Hizmeti

Her şeyden önce profesyonel ve kaliteli bir şekilde asfalt yol hizmetlerinden yarar sağlamak için doğru adrestesiniz. Bizimle iletişime geçerek konu ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir