Geçirimli Asfalt Nedir
Ankara soğuk asfalt,  Blog,  Soğuk asfalt

Geçirimli Asfalt Nedir?

Geçirimli asfalt nedir? Asfalt türlerinden bir tanesidir.  Asfalt veya doğru isim olan asfalt betonu, yaklaşık %95’i kırma taş malzemeden ve yaklaşık %5’i bitümden oluşur. Buna ek olarak, taş malzeme ile bağlayıcı arasındaki yapışmayı iyileştirmektir. Böylece asfaltın dayanıklılığını artırmak için sıklıkla yapıştırıcılar eklenir.

Taş malzeme ocaklarda ezilir ve asfalt plentinde karıştırılmak üzere farklı fraksiyonlara (boyutlara) ayrılır. Bitüm, ham petrolün rafine edilmesiyle üretilen bir petrol ürünüdür. Hem taş malzemeler hem de farklı kalitede bağlayıcılar kullanılmaktadır. Yoğun trafiğe sahip yollarda, genellikle nispeten sert bağlayıcılar ve aşınmaya dayanıklı taş malzemeler kullanılmaktadır. Bununla amaçlanan, bitmiş asfalt kaplamanın yoğun trafik yüklerine ve çivili lastiklerin aşınmasına dayanmasıdır. Ülkenin kuzey kesimlerinde, genellikle soğuk kış iklimine daha iyi dayanabilen daha yumuşak bağlayıcılar kullanılmakta.

Geçirimli Asfalt Özellikleri

Geçirimli asfalt nedir? Ancak asfalt, üretim sıcaklığına göre de alt gruplara ayrılabilmekte. Baskın ürün sıcak asfalttır. Sıcak asfalt yaklaşık 150 °C’de üretilmektedir. Yarı sıcak asfalt yaklaşık 90 °C’de üretilmekte ve ağırlıkla orta ve kuzey İsveç’teki düşük trafikli yol ağında kullanılmakta. Asfaltın tamamen soğuk olarak karıştırılması da mümkündür. Daha sonra bitüm ve suyun emülsifikasyonu kullanılmakta.

Asfalt yola serilip paketlendiğinde buna asfaltlama denir. Büyük trafik yolları ve otoyollar genellikle üç kaplama katmanına sahiptir. Asfaltın kalınlığı da kaplanan yolun türüne göre değişebilmekte. Alt yataklar dengeli ve yük dağıtan olmalı, üst yataklar, yani aşınma yatağı her şeyden önce karşıdan gelen araçların aşınmasına ve bükülmesine dayanmalı ve yol kullanıcısına sürüş için pürüzsüz ve rahat bir yüzey sağlamalıdır.

Son yıllardaki teknolojik gelişmeler bir dizi yeni ürüne katkıda bulunmuştur. Örneğin bitüm, daha iyi sıcaklık özellikleri anlamına gelen ve daha sert asfalt konstrüksiyonları sağlayan polimerlerle modifiye edilmiştir. Son yıllarda gürültü azaltıcı kaplamalar da popüler hale geldi. Buradaki fikir, kaldırımın lastik gürültüsünün bir kısmını tahliye etmesidir.

En Kaliteli Asfaltlar

En kaliteli ve güvenilir asfalt ürünlerine sahip olmak için doğru adrestesiniz. Kurulduğu günden bu yana en kaliteli hizmetleri sunan firmamız ile iletişime geçerek bilgi edinebilirsiniz. Hadi, iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçin bu alandaki en kaliteli ürünlere sahip olun.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sipariş İçin Tıklayın