Asfalt mı Beton mu
Ankara soğuk asfalt,  Blog,  Soğuk asfalt

Asfalt mı? Beton mu?

Asfalt mı beton mu? sorusu bu konu ile yakından ilgilenen kişilerin sorduğu en önemli sorulardan bir tanesidir. Bu kapsamda asfalt nasıl üretilir sorusuna sizin için en iyi şekilde cevap vereceğimiz bir rehber hazırladık.

Asfalt yapımında temel olarak şunlar geçerli olmalıdır: Doğru yerde doğru yapı malzemesi. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, doğru yapı malzemesinin aranmasında birçok kriter rol oynar:

  • Beklenen bireysel veya hat yükleri
  • İnşaat/tadilat için zaman penceresi
  • İnşaat çalışmaları nedeniyle trafik tıkanıklığı
  • Topografya/geometri
  • Yolun güvenliği/parlaklığı
  • Diğer trafik yollarına bağlantı
  • İnşaat alanı genişliği
  • Sürdürülebilirlik

Bu nedenle bir yapı malzemesi ve bir karayolu yapısı kararı her zaman birçok gereksinimin bir kombinasyonudur. Ancak tartışmalı yapı malzemelerini ayıran nedir? İşte iki malzemenin özelliklerine kaba bir genel bakış.

Betonun Özellikleri

Yol yapımında beton her zaman yüksek yükler beklendiğinde belirtilir. Çünkü beton, döşeme kalınlığına göre asfalttan daha esnektir. Ancak açık renkli bir yapı malzemesi olan beton, geceleri pasif güvenlik de sağlar. Ayrıca doğru döşenen beton dayanıklıdır ve şantiye olmadan uzun yıllar trafikte kullanılabilir. Diğer bir konu ise tedariktir: Almanya’da bulunan ham maddelerden beton üretilebilir. Bu, sürdürülebilirlik ve CO2 dengesi konularında rol oynayan bir unsurdur.

 

Ancak betonun döşenmesi asfalttan çok daha karmaşıktır, çünkü yüzey doğrudan ilk katın döşenmesi ile oluşturulmaktadır. Yolun solunda ve sağında olması gereken açıklıklar nispeten büyüktür ve tadilatlar pahalıdır. Köşebentler veya yarıçaplar gibi geçişlerin inşası da önemsiz değildir ve inşaatın başlaması ile kullanım arasındaki süre, asfalt yollardan çok daha uzundur.

Asfaltın Özellikleri

Asfalt mı beton mu? Asfalt cadde ve meydanlardaki hemen hemen tüm yükler için uygundur. Esnektir ve geometri açısından birçok serbestlik derecesi sunar. Kurulum, betondan çok daha hızlı ve nispeten daha kolaydır. Ek olarak, asfalttaki onarımlar veya çatlaklar hızlı, ucuz ve her şeyden önce seçici olarak gerçekleştirilebilir.

Bir yenileme için kısa inşaat süresi pencereleri bile bir yapı malzemesi olarak asfalttan yanadır. Yüzey ve bağlayıcı tabakalarının frezelenmesi ve yeni montajı böylece birkaç gün içinde tamamlanır. Ve son olarak, en az değil, makineler ve ekipman gibi kurulum ve yenileme konusundaki bilgi birikimi ülke çapında mevcuttur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sipariş İçin Tıklayın