Asfalt Malzemesi
Ankara soğuk asfalt,  Blog,  Soğuk asfalt

Asfalt Malzemesi

Asfalt malzemesi ile asfaltların en iyi şekilde oluşturulması mümkün hale gelmektedir. Bu kapsama asfalt firmalarının kesinlikle kaliteli malzemeler tercih ederek asfaltları oluşturmaları gerekmektedir.

Günümüzde yol yapımında kullanılan asfalt genellikle yanlış bir şekilde katran maddesiyle eş tutulmaktadır. Farklı olarak asfalt olan madde, bağlayıcı bitüm petrolden elde edilmekte.

Tar, kanserojen olan polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH) ve fenolleri çok çeşitli miktarlarda ve bileşimlerde içerir. Günümüzde yol yapımında kullanımı 1984’ten beri yasaklanmıştır. Yasaktan önceki dönemde katran, inşaatta yaygın bir yapı malzemesiydi. Dıştan, iki madde koku ve görünüm açısından biraz farklıdır. Bitüm hemen hemen kokusuz ve siyah renklidir. Tar ise biraz tatlı kokar ve açık kahverengi bir renge sahiptir. Yol kaplamaları kaldırılırsa, ilgili şartnamelere göre örneklenen ve incelenen ve yüklerine bağlı olarak uygun bir süreç kullanılan inşaat projesinde bertaraf edilmekte veya geri dönüştürülmektedir.

Asfalt Malzemesi ile İlgili Detaylar

Zift içeren yol molozlarının (PAH> 25 mg/kg) işlenmesi soğuk karıştırma işlemi kullanılarak gerçekleştirilmelidir. Temel olarak, kurulum sadece yoğun bir üst tabakanın altında gerçekleşmekte.

Sıcak karışım asfalt iki ana bileşene basitleştirilebilmekte: sıvı asfalt çimentosu ve agregalar. Sıvı asfalt çimentosu (genellikle asfalt bağlayıcı olarak adlandırılmakta), agrega parçacıklarını kaplayan ve karışımı bir arada tutan yapıştırıcı görevi gören bir malzemedir. Ancak agregalar, doğal agrega (nehir çakıl ve kumları) veya işlenen agregalardan (taş ocağı ve patlatma işlemlerinden) oluşmakta. Ayrıca agregalar, bir asfalt karışımına stabilitesini ve mukavemetini veren yapı ve çerçeveyi sağlar. İyi inşa edilmiş bir asfalt kaplamanın bir diğer hayati bileşeni, karışımdaki hava boşluklarının varlığıdır. Asfalttaki hava boşluklarının miktarı, agrega gradasyonu ve sıvı asfalt miktarı ile kontrol edilir.

Profesyonel Asfalt Hizmetleri

He şeyden önce profesyonel ve kaliteli şekilde asfalt hizmetleri almak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Firmamız bu alanda en kaliteli ve güvenilir deneyimleri sunmaktadır. Bu kapsamda profesyonel ve kaliteli asfalt fabrikaları ile iş birliği yaparak bu konuda en kaliteli ve profesyonel bilgiye sahip olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bu alanda en iyi hizmetleri sunan firmamız ile iletişime geçerek bu konuda deneyim elde etmektir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sipariş İçin Tıklayın