Tip 2 Asfalt Nedir?
Blog

Tip 2 Asfalt Nedir?

Asfalt her biri kendine özgü özelliklere sahip farklı asfaltın türlerinden oluşmaktadır. Bu kapsamda tip 2 asfalt mükemmel dayanıklılığı ve çok yönlülüğü nedeniyle yaygın kullanıma sahip olan asfalt türlerinden biridir.

Tip 2 Asfalt Özellikleri

Tip 2 asfalt yüksek oranda kaba agrega, kum ve dolgu malzemelerinden oluşan yoğun dereceli bir karışımdır. Otoyol ve havaalanı gibi ağır hizmet projeleri için yaygın olarak kullanılan bir asfalt karışımıdır. Tip 2 asfaltı diğer tiplerden ayıran temel özellik, ona üstün dayanıklılık ve çatlamaya karşı direnç kazandıran yüksek bağlayıcı içeriğidir.

Tip 2 asfaltlar yüksek stabilite ve sertliğe sahiptir. Dolayısıyla ağır yük taşıma kapasitesi gerektiren projeler için idealdir. Ayrıca daha düşük bağlayıcı içeriğine sahip asfaltın karışımlarında yaygın bir sorun olan deformasyon ve tekerlek izine karşı yüksek bir dirence de sahiptir. Bu asfaltlama çeşidi ek olarak iyi işlenebilirliğe sahiptir. Dolayısıyla serimi ve sıkıştırılması kolaydır.

Tip 2 Asfaltın kullanım alanları ise çok çeşitli ve geniş bir alanı kapsamaktadır. Öncelikle dayanıklılık ve mukavemetin kritik olduğu ağır hizmet tipi kaldırımların ve otoyolların yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca, yüksek trafik hacminin ve ağır yüklerin yaygın olduğu endüstriyel kaplamaların yapımında tercih edilmektedir. Bu doğrultuda tip 2 asfaltlar uzun ömürlü yüzeylerin istendiği araba yollarının yapımında da kullanılabilmektedir.

Tip 2 Asfaltın Avantajları

Tip 2 asfaltın en önemli avantajlarından biri uzun ömürlü olmasıdır. Yüksek bağlayıcı içeriği ve yoğun gradasyonlu karışımı çatlama, deformasyon ve yoğun trafik ve hava koşullarının neden olduğu diğer hasar türlerine karşı dirençli olmasını sağlamaktadır. Bu durum minimum bakımla uzun yıllar dayanabileceği anlamına gelmektedir. Üstelik uzun vadede uygun maliyetli bir çözümdür.

Tüm bunların sonucunda tip 2 asfaltlar çeşitli ağır hizmet projelerinde kullanılmaktadır. Ayrıca popüler ve çok yönlü bir yapı malzemesidir. Yüksek dayanıklılığı Tip 2 asfaltı uzun ömürlü alanları oluşturmak için ideal bir seçim haline getirmektedir. Projeler için tip 2 asfaltın kullanılması özel ihtiyaçlar için en iyi karışımın elde edildiğinden emin olunması amacıyla profesyonel bir asfalt firmasına danışılması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sipariş İçin Tıklayın