Soğuk Asfalt (Slurry Seal) Avantajları Nelerdir?
Ankara soğuk asfalt,  Blog,  Hazır Asfalt,  Soğuk asfalt,  Torba Asfalt

Soğuk Asfalt (Slurry Seal) Avantajları Nelerdir?

Soğuk asfalt (slurry seal) avantajları doğrultusunda pek çok ayrıntı vardır. Bu kapsamda soğuk asfalt yolların dayanıklılığını, tutuş kabiliyetini ya da aşınma süresini iyileştirmekte ve uzatmaktadır. Sürücülerin sürüş kalitesine yüksek bir oranda olumsuz etki eden yol üstü çukurlar, tümsekler, oyuklar, tekerlek izleri ve ondinasyonlar güvenlik açısından tehlikelidir. Bu noktada soğuk asfalt (bitümlü harç kaplama) oldukça etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra soğuk asfaltlar istenen sonuçların masrafsız ve kolay bir şekilde elde edilmesi için oldukça elverişli bir malzemedir.

Soğuk Asfalt (Slurry Seal) Nasıl Yapılır?

Soğuk asfalt yapım aşaması pek çok önemli adımı kapsamaktadır. Bu asfalt çeşidinin harç kaplaması çoğu zaman özel tasarımla üretilen ve tır üstü monteli araçlar ile uygulanabilmektedir. Dahası bu teknoloji 1930 yıllarında Almanya’da keşfedilmiştir. Fakat buna karşılık olarak işlem sürecine geçirilmesi ise ancak 1960 yıllarında bu tipe sahip gelişmiş makinelerin üretim aşamasına geçilmesinin ardından mümkün hale gelmiştir. Bu doğrultuda 3 tipe sahip agrega gradasyon tipinin uygulama işlemi yapılabilmektedir. En küçüğü 4 ila 5 mm iken en büyüğü ise 9,5 mm şeklindedir. Soğuk asfalt malzemesinin akışı ise şu şekildedir:

1 nolu bölümün içerisinde gradasyonlu agrega bulunmaktadır.

2 nolu bölmenin içerisinde filler yer alır.

3 no agrega için izni veren kapak bulunmaktadır.

4 no agregayı taşıma işlemini gören konveyor vardır.

5 no malzeme emülsiyon sprey sistemi bulunmaktadır.

6 no için su katkı sistemi yer alır.

7 nolu sistem harç karıştırma işlemini gerçekleştirmektedir.

8 nolu malzeme karıştırma işlemine tabi tutulan Slurry harcıdır.

9 no ise karışım harcının yüzeye serim işlemini yapan serme tablasından oluşmaktadır.

Böylelikle Slurry harcının karışım işlemini yapan ünite monteli serme kutusu aracılığıyla yüzey kısma uygulama yapmaktadır. Üstelik bu karışımın harcının içerisine istenilen durumlarda bazı katkı malzemelerinin eklemesi de yapılabilmektedir. Bu katkı malzemelerinin çeşidi uygulama işlemine göre değişikliğe uğrayabileceği gibi modifier, çimento ya da stabilizer şeklinde de olabilmektedir. Özet olarak soğuk asfaltın harç kaplaması; agrega, filler, su ve emilsiyon aracılığıyla yapılan soğuk kıvamlı harcın yüzey kısımlarına uygulanması işlemini kapsamaktadır. Bunun yanında soğuk asfalt önceden yapılmış asfalt serim uygulamalarının üst kısmına doğrudan olacak şekilde uygulanabilmektedir.

Bir cevap yazın

Sipariş İçin Tıklayın