Ankara Soğuk Asfalt
Ankara soğuk asfalt

Gazimağusa Soğuk Asfalt

Gazimağusa soğuk asfalt, yol onarımı ve yapımında kullanılan ve ısıtmaya gerek kalmadan ortam sıcaklıklarında uygulanabilen bir asfalt karışımı türüdür. Bu sayede Gazimağusa soğuk asfalt araba yolları, otoparklar ve diğer kaldırım yüzeylerindeki çukurların ve diğer yüzey kusurlarının onarımı için uygun maliyetli bir seçenek haline gelmektedir.

Gazimağusa Soğuk Asfalt Nasıl Elde Edilir?

Gazimağusa soğuk asfalt ısıtılmadan kullanılmasını sağlayan agrega, bağlayıcı ve emülsifiye edici maddelerin bir karışımından elde edilmektedir. Soğuk asfaltta kullanılan bağlayıcı tipik olarak mevcut kaplama yüzeyine yapışabilen yapışkan ve kohezif bir malzeme sağlayan bir cutback asfalt ya da emülsifiye asfalttır. Soğuk asfalt için kullanılan agrega uygulamaya bağlı olarak değişebilmektedir. Fakat tipik olarak karışıma güç ve stabilite sağlayan kırma taş, çakıl ve kum karışımıdır.

Soğuk Asfalt Avantajları Nelerdir?

Soğuk asfalt için önemli avantajlardan biri soğuk ve ıslak koşullar dâhil olarak çeşitli havalarda uygulanabilmesidir. Bu özelliği de onu yol onarımı ve yapımı için çok yönlü bir seçenek haline getirmektedir. Geleneksel sıcak karışım asfaltın uygulanabilmesi için yaklaşık olarak 300°F sıcaklık gerekmektedir. Ayrıca soğuk hava koşullarında bu sıcaklığa ulaşmak zor olabilmektedir. Soğuk asfalt ise 50°F’ye kadar düşük sıcaklıklarda uygulanabilmektedir. Dolayısıyla kış aylarında bile onarım yapılmasına olanak tanımaktadır.

Gazimağusa soğuk asfalt için bir diğer avantaj da kullanım kolaylığıdır. Soğuk asfalt ısıtılmadan uygulanabildiği için özel ekipmana ya da pahalı ısıtma işlemlerine gerek yoktur. Bu durum onu yol onarımı ve yapımı için uygun maliyetli bir seçenek haline getirmektedir. Üstelik soğuk asfaltın taşınması ve depolanması da kolaydır. Kürek ve tampon gibi basit aletlerle hızlı ve verimli bir şekilde uygulanabilmektedir.

Sonucunda soğuk asfalt araba yolları ve otopark yüzeylerindeki yüzey kusurlarını onarmak için uygun maliyetli seçenektir. Çok çeşitli hava koşullarında uygulanabilmesi ve kullanım kolaylığı soğuk asfaltı yol onarımı ve yapımı için popüler bir seçenek haline getirmektedir. Soğuk asfalt sıcak karışım asfalt kadar dayanıklı ve uzun ömürlü değildir. Ancak olmasa dahi uygun kurulum ile Gazimağusa soğuk asfalt yol onarım ihtiyacı için etkili çözümdür.

Sipariş İçin Tıklayın