Desenli Asfalt Nedir?
Ankara soğuk asfalt,  Blog,  Hazır Asfalt,  Torba Asfalt

Desenli Asfalt Nedir?

Desenli asfalt; serim işlemi yapılacak olan asfaltın yüzey bölümüne belirli bir sıcaklık aralığındaki çeşitli desenlerin çelik baskı kalıplarla işlenmesini kapsamaktadır. Bu şekil verme işlemi için baskı asfalt ya da dekoratif asfalt da denilebilmektedir.

Desenli Asfalt Nasıl Yapılır?

Desenli asfalt için kullanılabilen şekiller balık pulu, çiçek, pusula, belediye isimleri ve tuğla gibi çeşitler olabilmektedir. Bu doğrultuda desen uygulaması yapılacak olan asfalt yüzeyi 5 ila 7 gün aralığında dinlendirilmelidir. Bu aşamaya tabi tutulmanın sonrasında ise çeşitli renklerle boyama uygulamasına geçiş yapılmaktadır. Bu desenlere çimento esaslı ve reçine katkısı bulunan asfalt boyası uygulaması da yapılmaktadır. Böylelikle boyaların renk kalitesi daha belirgin bir şekilde görülebilmektedir. Bunun yanında uygulamanın ardından daha uzun bir süre için kullanım ömrü sağlanmaktadır.

Desenli Asfaltın Özellikleri Nelerdir?

Desenli asfaltın özellikleri doğrultusunda birçok ayrıntı mevcuttur. Desene sahip asfaltın üzerine uygulama işlemi yapılan özel reçine katkısı ve çimento asfalt için ekstra bir mukavemet sağlamaktadır. Dolayısıyla asfalt kaplamanın kullanım aralığı 3 ila 4 kat artış göstermektedir. Bunun yanında uygulamaya tabi tutulan renkler uzun müddet boyunca canlı rengini koruyabilmektedir. Bu renkler daha sonrasında istenilen zamanda aynı renk aralıklarına ya da bambaşka renklere de boyanabilmektedir. Önemli bir nokta olarak renkli asfalt güneşten gelen ışınların geri yansıtılmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla yoğun sıcaklıkları minimize etmektedir. Desene sahip asfalt yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde tercih edilmesiyle bilinmektedir.

Desenli Asfalt Uygulaması Nasıl Yapılır?

Desenli asfalt sıcak bitüme sahip olan karışımların plentlerde hazır edilmesinin sonrasında tırların içerisine serilmektedir. Serim alanındaysa belirli kalınlıkta ve eğimde olan finişerler yoluyla serim işlemi gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında sıcak olacak şekilde sıkıştırılmaya tabi tutulmaktadır. Bu doğrultuda kaplamanın istenilen kalınlık oranında serilebilmesi adına sıkıştırma işleminin öncesinde malzemeye verilen kalınlığın oranını ayarlayabilen bir sistem mevcuttur. Böylece belirlenen kalınlığa sahip malzeme serimi gerçekleştirilebilmektedir. Eğimin ayarı ise kaplamanın tercih edilen eğimde serilebilmesi için çalışmaktadır. Dahası deverden dolayı kurbların içerisinde bulunan eğim sürekli olarak değiştiğinden derim işleminin sırasında da gerekli olan eğimin verilmesi zorunlu olmaktadır. Bu kapsamda desenli asfalt uygulaması yaptırmak için profosyonel firmalara başvurulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Sipariş İçin Tıklayın