Asfalt Tipleri Nelerdir?
Ankara soğuk asfalt,  Blog,  Soğuk asfalt

Asfalt Tipleri Nelerdir?

Asfalt tipleri nelerdir sorusu kapsamında pek çok detay vardır. Günümüzde hızla artan araç sayıları için güvenli bir trafik akışını sağlayabilmek adına sağlam yollara ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla onarım ve bakım işlemlerinin yapılması sırasında bütün detayların gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda her alan için uygulanması gereken asfalt tipleri farklılıklara uğramaktadır.

Örnek olarak sıcak karışım asfalt malzemesi hızlı bir şekilde donma eğilimi göstermektedir. Dolayısıyla kaplama çeşidi bu özelliğiyle tercih edilmektedir. Yol onarım işlemi için tercih edilen soğuk karışım asfalt ise avantajlı ve ekonomik olmasından dolayı tercih edilmektedir. Soğuk karışım asfalt tek bir geçişin sağlanmasıyla bütün boşluk ve çatlakları doldurabilmektedir. Böylelikle yüzeyin zorlu hava koşullarında dahi dayanıklı ve sağlam bir şekilde oluşturulmasını sağlamaktadır. Soğuk asfalt yüzey kısma oldukça hızlı bir şekilde uygulanabilmektedir. Bu sayede yolların kısa bir süre içerisinde kullanıma açılması için yardımcı olmaktadır.

Asfalt tipleri arasında yer alan taşmastik asfalt ise uygulama açısından içinde bulundurduğu çeşitli kimyasal maddeler ile oldukça kaliteli bir asfalttır. Taşmastik asfalt yollarda yer alan her türden kırık ve çatlağın en iyi düzeyde kapatılmasını sağlamaktadır. Böylelikle yolun kullanım ömrünü verimli bir şekilde uzatmaktadır. Özellikle de ağır taşıt trafiğine sahip olan bölgeler için ilk tercih olmaktadır. Asfalt tipleri arasında bulunan bir diğer asfaltta polimer asfalttır. Son zamanlarda günden güne artış gösteren trafik yolların üzerinde çeşitli tahribatlar oluşturmaktadır. Bu durumun önüne geçilebilmesi için de sıklıkla yol onarım ve bakım işlemlerine başvurulmaktadır. Bu noktada polimer modifiye asfalt yolların üzerinde potansiyel bir şekilde oluşan her türlü tahribatın önüne geçilmesini sağlamaktadır.

Asfalt Yapımında Silindirleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yol yapımında asfalt tiplerinin önemi büyüktür. Ancak bunun yanında asfalt kaplama işlemi için kullanılan silindirin de büyük bir önemi vardır. Asfalt yol yapım işleminde iklim ve trafik koşullarının da baz alınarak silindir aracılığıyla sıkıştırma işlemi uygulamasının yapılması gerekmektedir. Bitüm olarak adlandırılan kıvamlı ve koyu bir renge sahip olan kaplama malzemesi yol tabakalarının oluşturulması için büyük bir etken sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sipariş İçin Tıklayın