Asfalt Nedir?
Ankara soğuk asfalt,  Blog,  Hazır Asfalt

Asfalt Nedir?

Asfalt nedir sorusu doğrultusunda pek çok ayrıntı vardır. Bu kapsamda asfalt üst yüzeylerin kaplama işlemleri için kullanılan bir karışımdır. Bu karışımın yapışkan özelliği mevcuttur. Asfaltlar petrolün ayrıştırılmasıyla ya da doğal maddeyle elde edilmektedir. Ana amaç olarak çeşitli maddelerin birbirlerine yapışmasının sağlayan koyu renge sahip bir bağlayıcı malzemedir.

Asfaltlar kimyasal açıdan bakıldığı zaman oldukça karışık bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla asfaltın analiz işlemleri oldukça zahmetli ve karmaşık süreçleri kapsamaktadır. Asfaltlar pek çok kimyasal içeriğe sahip maddenin karışımı ve petrolün damıtılma işlemiyle oluşmasından dolayı büyük aşamaların neticesinde elde edilebilmektedir. Genel bir bakımdan ele alındığı takdirde asfalt bir mühendislik işidir. Bu yüzden kimyasal analiz işi profosyonel kişilerce yapılmaktadır. Günümüzde yol onarım ve yapım işlemleri için en çok kullanılan malzeme asfalttır.

Asfalt Uygulaması Nasıl Olmalıdır?

Geçmiş yıllardan günümüze dek gelen ve teknolojik gelişmelerin beraberinde değişen yenilikler mevcuttur. Bu yeniliklerin içerisinde bulunan asfalt günümüzde daha modern ve gelişmiş araçlarda temin edilebilmekte ve uygulanabilmektedir.

Günlük yaşantının içerisinde sürekli bir şekilde içinde bulunulan trafik akışı insanlık adına önemli bir konudur. Dolayısıyla karayollarının sağlam ve güvenli olması büyük önem arz etmektedir. Bu doğrultuda yollara uygulaması yapılan asfaltın kurallara uygun olacak şekilde yapılması gerekmektedir. Bu sayede yollar uzun bir ömre sahip olmaktadır.

Zorlu hava koşulları (yağmur, kar, don gibi) esnasında asfaltın kaplamasının yapılmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra asfalt kaplaması yapılacak alanın ustalar tarafından temizlenmesi ve hava sıcaklığının da minimum 5 derecenin üzerinde olması gerekmektedir. Bu noktada en önemli detay asfalt döküm işleminin esnasında asfaltın sıcaklığının 140 ila 150 derece aralığında olması sağlanmalıdır. Asfaltın serim uygulaması esnasında yüzey alanına iri taneye sahip malzemelerin dökülmemesi de bir diğer ayrıntıdır. Yol ve otopark çizgilerinin çizim işleminin öncesinde ise asfaltın döküm işlemi yapılan yüzey kısmının basınçlı su aracılığıyla temizlenmesinin ardından yüzey boyama işlemine geçilmelidir. Bu kuralların sağlandığı asfalt uygulamalarının sonucunda yol güvenliği ve kalitesi uzun ömürlü olacak şekilde sağlanabilmektedir. Pürüz içermeyen ve sağlam yollar trafik akışı kapsamında büyük önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sipariş İçin Tıklayın