Asfalt Maliyetleri Nasıl Belirlenir?
Ankara soğuk asfalt,  Blog,  Soğuk asfalt

Asfalt Maliyetleri Nasıl Belirlenir?

Asfalt maliyetleri asfaltın serim işleminin yapılacağı yere göre farklılık göstermektedir. Bunun yanında asfaltın maliyetleri kapsamında çeşitli faktörler de söz konusu dâhilindedir. Bu faktörlerin bilinmesi önemli bir konudur.

Asfalt Maliyetleri Belirleyen Faktörler

Asfalt maliyetleri belirleyen faktörler ile ilgili detaylar şu şekildedir:

  • Kurulum Maliyetleri

Kurulum maliyetleri çeşitli makineler ve bu makineleri kullanan personeller için sürüş ücretlerini kapsamaktadır. Bunun yanında kurulum için gerekli olan maliyet iş için gereken makine adedine ve nakliyenin mesafesine göre değişkenlik göstermektedir.

  • Alan Genişliği

Asfaltlama işlemi yapılacak alanın genişliği arttıkça toplam maliyette artmaktadır. Bu doğrultuda asfalt maliyetleri metrekare başına olacak şekilde belirlenmektedir.

  • Asfalt Kalitesi

Asfaltın kalite durumu malzemenin kullanılacağı alana ve yüzey özellikleri göre değişkenliğe uğramaktadır. Bu doğrultuda gürültü azaltma, trafik oranı, yüksek miktarda yük ve drenaj asfalt kalitesinin kontrolünü sağlayan faktörlere örnek olarak verilebilir.

  • Hazırlık Çalışmaları

Yüzey kısmı sağlam olan altyapı ve doğru bir temelin katmanı sağlam ve kaliteli bir asfalt yüzeyinin yapılabileceğine işaret etmektedir. Bu doğrultuda asfalt için gerçekleştirilecek hazırlık çalışmasının ne kadar yapılması gerektiği, çeşitli ayarlamalar ve eklemeler asfalt maliyetleri için etki sağlamaktadır.

Kışın Asfalt Dökülür Mü?

Yağışlı olan günlerde asfalt döküm işleminin yapılmaması gerekmektedir. Bunun sebebi kar ve yağmur yağışının olduğu günlerde gerçekleştirilen asfalt çalışmasının su ile temas etmesidir. Asfalt malzemesinin ise su ile temasının olması oldukça sıkıntılı bir durumdur. Su ile temas halinde bulunan asfaltın su ile temas halinde bulunmayan asfalta göre daha kolay bir şekilde bozulduğu ispatlanmıştır. Bu doğrultuda su ile teması olan asfalt malzemesinin kullanım ömrü daha kısadır.

Hava sıcaklıklarının en düşük 5 derecede olduğu zamanlarda da asfalt döküm işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Buradaki önemli detay yağmur ya da kar yağışının olmaması gerektiğidir. Sıcak asfalt soğuk havanın hâkim olduğu günlerde daha hızlı bir şekilde soğumaktadır. Bu yüzden sıcak asfalt uygulamasının hızlı bir şekilde soğumasını engellemek için özel karışım asfalt uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra küçük işlemler için de soğuk asfalt uygulaması tercih edilebilmektedir. Asfalt maliyetleri bu tercihlere göre de değişkenlik göstermektedir.

Bir cevap yazın

Sipariş İçin Tıklayın