Asfalt Çeşitleri Nelerdir?
Ankara soğuk asfalt,  Blog,  Hazır Asfalt

Asfalt Çeşitleri Nelerdir?

Asfalt çeşitleri nelerdir sorusu doğrultusunda pek çok detay mevcuttur. Bu malzeme bir kaplama malzemesidir. Dolayısıyla kullanım alanları da bu etkene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla asfalt kullanım alanına göre değişkenlik gösterecek şekilde çeşitlere ayrılmaktadır. Günümüzde en fazla tercih edilen asfalt çeşitleri ise renkli asfalt, mastik asfalt, sessiz asfalt, modifiye asfalt ve stonmastik asfalttır.
  • Renkli Asfalt
Renkli asfalt günlük yaşantının içerisinde dekorasyon ya da güvenlik amaçlarıyla tercih edilmektedir. Bahsi geçen alanlara örnek olarak ise; yürüme yolları, yaya yolları, kaldırımlar, çocuk oyun alanları, yaya geçiş alanları, açık ve kapalı otopark alanları, koşu ve bisiklet yolları ile hastane ya da okul gibi kuruluşların bahçe sahası kapsamında bulunan yürüme yolları verilebilir.
  • Mastik Asfalt
Mastik asfalt çalışmaları için köprüler çoğu zaman başta gelmektedir. Bunun yanı sıra çelik ya da beton alanların üzerine de uygulanabilmektedir. Bu asfalt çeşidi esnek bir yapıya sahiptir. Asfalt çeşitleri arasında yer alan mastik asfalt yalıtım amacı doğrultusunda kullanılabilmektedir. Bu işlem için ise beton alanların tercih edilmesi gerekmektedir.
  • Sessiz Asfalt
Sıcak asfalt karışım uygulamasının dâhilinde gürültünün minimize edilmesi sağlanmaktadır. Bu kapsamda çoğu zaman huzurevi ve hastaneye yakın olan bölgelerde sessiz asfalt kaplama işlemi tercih edilmektedir.
  • Modifiye Asfalt
Modifiye asfalt uygulaması dâhilinde yolların üzerinde yer alan oluk ya da çatlak gibi kusurların onarım işlemi yapılmaktadır. Asfalt çeşitleri arasında yer alan modifiye asfalt sayesinde yolların güvenliği sağlanmaktadır.
  • Stonmastik Asfalt
Stonmastik asfalt çeşidi yaygın bir şekilde ağır taşıt trafiğinin bulunduğu kara yollarının hasara uğramasını engellemek adına tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra yolların daha uzun ömürlü bir hale gelmesi için de kullanılmaktadır.

Asfalt Kullanım Alanları Nelerdir?

Asfalt kullanım alanları için fabrika sahaları, yollar, otoparklar, depo ya da spor alanları örnek gösterilebilir. Bunun doğrultusunda asfalt çeşitleri asfalt uygulamasının yapılacağı alana uygun olacak şekilde seçilmelidir. Bu ayrıntıya dikkat edilmediği takdirde çeşitli sorunlar oluşabilmektedir. Bu tarz sorunların oluşmaması için işini profosyonel bir şekilde yapan asfalt firmalarıyla iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sipariş İçin Tıklayın